ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 73 – ΠΑΟ 70: Εκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών της Basket League και έφτασε το σερί στο 14-0

0
98

Αν και για 30 λεπτά ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του ματς και έδειχνε πώς θα κάνει εύκολα το 1-0 στη σειρά των τελικών, στο τελευταίο δεκάλεπτο «βραχυκύκλωσε». Έτσι έδωσε την ευκαιρία στον ΠΑΟ να επιστρέψει στο ματς και να προηγηθεί 66-65. Αλλά στο φινάλε, η ψυχραιμία του Σλούκα από τις βολές (4/4) στα τελευταία 49.8” και το κόψιμο του Παπανικολάου στο τρίποντο του Λι, σε «νεκρό» χρόνο έδωσαν τη νίκη με 73-70 στο Θρύλο. Το αποτέλεσμα ήταν η 14η διαδοχική «ερυθρόλευκη» νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό. Το σερί του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ συνεχίζεται.

• Ο MVP: Σάσα Βεζένκοφ και Τόμας Γουόκαπ. Ο πρώτος ήταν ηγέτης στο πρώτο και ο δεύτερος στο τρίτο δεκάλεπτο.
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η ψυχραιμία των γκαρντ του Θρύλου στις βολές στο φινάλε. Απόλυτη ευστοχία από Σλούκα (4/4) και Γουόκαπ (2/2).
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Άλεκ Πίτερς. Είχε 0/5 σουτ, τα 4 δίποντα σαν τετ-α-τετ (σ.σ.: κάτω από το καλάθι) και δεν βοήθησε καθόλου.
  • THE POINT: Ο ΠΑΟ ξεκίνησε με επί μέρους 18-4 στην τελευταία περίοδο, αλλά ακολούθησε 8-4 του Ολυμπιακού στο τελευταίο δίλεπτο.

Σούπερ εκκίνηση

«Εκρηκτική» αρχή από τους «ερυθρόλευκους» στον πρώτο τελικό. Καθώς στο 3′ προηγήθηκαν 10-0 με τους Βεζένκοφ και Λούντζη να έχουν από 5 πόντους. Επιπλέον, στο 4′ ο Φαλ κέρδισε το δεύτερο φάουλ του Παπαγιάννη. Ο MVP της Ευρωλίγκα ήταν «καυτός». Έτσι με τετράποντο πέτυχε το 14-2, ενώ έγινε διψήφιος (11π.) αμέσως μετά (16-5, 5′). Η άμυνα του Θρύλου ήταν εξαιρετική ακόμη και στις επαναφορές, οδηγώντας τους «πράσινους» σε εύκολα λάθη. Ο Βεζένκοφ έστειλε τη διαφορά στους 13 (21-8, 7′) και στους 16 (26-10, 9′), με τον ίδιο να έχει 16 πόντους (4/6διπ, 2.2τρ.).

Πολλά λάθη

Ο ρυθμός έπεσε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Μιας και ήταν εξαιρετικά δύσκολο ο Ολυμπιακός να συνεχίσει στο ίδιο τέμπο, επιθετικά, με την πρώτη περίοδο. Αλλά συνέχισε να είναι καλός αμυντικά. Διότι κράτησε τον ΠΑΟ στους 7 πόντους ως το 15′. Με τη διαφορά να έχει σταθεροποιηθεί σε διψήφια επίπεδα. Έτσι, με τον Μπολομπόι να καρφώνει δύο φορές παρέμεινε το +12 (31-19) στο 14′. Όμως τα εύκολα λέι απ που έχασαν οι παίκτες του Μπαρτζώκα, ειδικά ο Πίτερς, δεν επέτρεψαν να μεγαλώσει κι άλλο η διαφορά. Όμως, τη… σκυτάλη πήρε ο Σλούκας με 5 διαδοχικούς πόντους (36-24, 17′). Αλλά η νευρικότητα, η αστοχία, τα «φτηνά» λάθη και τα κλεψίματα των «πράσινων» έφεραν σερί 7-0. Έτσι μείωσαν σε 36-31 (53”). Επίσης, ο Μπολομπόι (6π.) έδωσε τη λύση για άλλη μια φορά (39-31, 36.5”), ενώ ο Σλούκας διαμόρφωσε το σκορ του ημιχρόνου.

Οδηγός Γουόκαπ

Οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν εγκλωβισμένοι στην άμυνα του Παναθηναϊκού. Το αποτέλεσμα ήταν οι δύο πρώτες επιθέσεις τους, στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Γουόκαο να είναι κακές, ενώ ο Φάλ είχε 0/2 βολές. Επιπλέον οι «πράσινοι» έκαναν σερί 7-0 και πλησίασαν τον πόντο (41-40), πριν δώσει τη λύση ο Βεζένκοφ με 3/3 βολές (23′, 44-40). Επίσης χρειάστηκαν 3:01 για να σημειώσει το πρώτο καλάθι στον δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός (σ.σ.: τρίποντο του Γουόκαπ, 47-42). Η άμυνα λειτούργησε σε εκείνο το σημείο. Ειδικότερα, ο Γουόκαπ είχε συμμετοχή σε 10 διαδοχικούς πόντους (5 πέτυχε, 5 δημιούργησε) για το 59-48 (28′), ενώ ο Φαλ έκλεισε το δεκάλεπτο (61-48).

Μεγάλωσε το σερί μετον ΠΑΟ

Αλλά για ακόμη μια φορά στο ματς τα λάθη ήταν θέμα για τον Ολυμπιακό. Διότι έκανε άλλα δύο στα πρώτα 3:26 της τέταρτης περιόδου, ενώ στο ίδιο διάστημα σκόραρε μόλις μια βολή με τον Φαλ. Έτσι δέχθηκε επί μέρους 8-1 και ο ΠΑΟ μείωσε σε 62-56. Όμως, οι «ερυθρόλευκοι» έχαναν και βολές (2/4 ως το 35′), στην άμυνα έβαλαν κούραση και οι «πράσινοι» μείωσαν σε 63-58. Επιπλέον το πρώτο καλάθι εντός παιδιάς ήρθε μετά από 5:44 στην περίοδο με τον Φαλ (65-58).

Ωστόσο οι κακές επιλογές σε άμυνα και επίθεση έφεραν σερί 8-0 του ΠΑΟ (σ.σ.: επί μέρους 18-4 ως εκείνο το σημείο στην περίοδο) και προσπέρασμα του (66-65, 38′). Εντούτοις, ο Θρύλος «απάντησε» σε δικό του 4-0 και με το κάρφωμα του Φαλ προηγήθηκε 69-66 (1:17). Στη συνέχεια ένα κάρφωμα του Παπαγιάννη (69-68), 2/2 βολές του Σλούκα (71-68) και ισάριθμες του Γκριγκόνις για το 71-70 στα 6.9”. Αλλά ο Σλούκας με 2/2 (73-70, 6.2”) και ο Παπανικολάου που έκοψε τον Λι σε σουτ 3 πόντων, διαμόρφωσαν το τελικό 73-70. Το σερί με τον πελάτη συνεχίζεται.

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 41-33, 61-48, 73-70.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.

ΠΗΓΗ:REDAROUME.GR